SM5KW36CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SM5KW36CA
SM5KW36CA
Part Number
SM5KW36CA
Manufacturer
Protek Devices
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DFN-2-5KW
Data sheet
SM5KW36CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SM5KW36CA
Comments
    SM5KW36CA Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2-SMD, No Lead
    Power - Peak Pulse5000W (5kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDFN-2-5KW
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)40.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)86A