SM8S16AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SM8S16AH
SM8S16AH
Part Number
SM8S16AH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC UNI
Data sheet
SM8S16AH.pdf
Delivery Services
SM8S16AH
Comments
    SM8S16AH Specifications
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-218AB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)17.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)253A