SM8S20CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SM8S20CAH
SM8S20CAH
Part Number
SM8S20CAH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC BI
Data sheet
SM8S20CAH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SM8S20CAH
Comments
    SM8S20CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM8SxxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-218AB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)204A