SM8T30AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SM8T30AH
SM8T30AH
Part Number
SM8T30AH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC UNI
Data sheet
SM8T30AH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SM8T30AH
Comments
    SM8T30AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SM8TxxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-218AB
    Power - Peak Pulse8000W (8kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-218AB (SMCJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)165A