SMA5J11A-E3/61
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMA5J11A-E3/61
SMA5J11A-E3/61
Part Number
SMA5J11A-E3/61
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AC
Data sheet
SMA5J11A-E3/61.pdf
Delivery Services
SMA5J11A-E3/61
Comments
    SMA5J11A-E3/61 Specifications
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse500W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)12.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.5A