SMA5J16CA-E3/5A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMA5J16CA-E3/5A
SMA5J16CA-E3/5A
Part Number
SMA5J16CA-E3/5A
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Data sheet
SMA5J16CA-E3/5A.pdf
Delivery Services
SMA5J16CA-E3/5A
Comments
    SMA5J16CA-E3/5A Specifications
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse500W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)17.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.2A