SMA6F11A-M3/6B
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMA6F11A-M3/6B
SMA6F11A-M3/6B
Part Number
SMA6F11A-M3/6B
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 11VWM 21.5VC DO221AC
Data sheet
SMA6F11A-M3/6B.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMA6F11A-M3/6B
Comments
    SMA6F11A-M3/6B Specifications
    SeriesTransZorb®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-221AC, SMA Flat Leads
    Power - Peak Pulse4000W (4kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-221AC (SlimSMA)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)12.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)172A (8/20µs)