SMAJ100C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ100C
SMAJ100C
Part Number
SMAJ100C
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 100VWM 179VC
Data sheet
SMAJ100C.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMAJ100C
Comments
    SMAJ100C Specifications
    SeriesSMAJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC (SMA)
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)111V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp179V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.23A