SMAJ140A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ140A
SMAJ140A
Part Number
SMAJ140A
Description
TVS DIODE 140VWM 226.8VC
Data sheet
SMAJ140A.pdf
Delivery Services
SMAJ140A
Comments
    SMAJ140A Specifications
    Package / CaseDO-214AC (SMA)
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)155V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp226.8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)140V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.76A