SMAJ140C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ140C
SMAJ140C
Part Number
SMAJ140C
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 140VWM 250.6VC
Data sheet
SMAJ140C.pdf
Delivery Services
SMAJ140C
Comments
    SMAJ140C Specifications
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC (SMA)
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)155.68V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp250.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)140V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A