SMAJ150C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ150C
SMAJ150C
Part Number
SMAJ150C
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 150VWM 268VC
Data sheet
SMAJ150C.pdf
Delivery Services
SMAJ150C
Comments
    SMAJ150C Specifications
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC (SMA)
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)167V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp268V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.49A