SMAJ200C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ200C
SMAJ200C
Part Number
SMAJ200C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 200VWM 340.2VC DO214AC
Data sheet
SMAJ200C.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMAJ200C
Comments
    SMAJ200C Specifications
    SeriesSMAJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)211.95V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp340.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.2A