SMAJ250C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ250C
SMAJ250C
Part Number
SMAJ250C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 250VWM 425.25VC DO214
Data sheet
SMAJ250C.pdf
Delivery Services
SMAJ250C
Comments
    SMAJ250C Specifications
    SeriesSMAJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)264.6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp425.25V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)250V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1A