SMAJ26CAQ-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ26CAQ-13-F
SMAJ26CAQ-13-F
Part Number
SMAJ26CAQ-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA
Data sheet
SMAJ26CAQ-13-F.pdf
Delivery Services
SMAJ26CAQ-13-F
Comments
    SMAJ26CAQ-13-F Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.5A