SMAJ350C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ350C
SMAJ350C
Part Number
SMAJ350C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 350VWM 595.35VC DO214
Data sheet
SMAJ350C.pdf
Delivery Services
SMAJ350C
Comments
    SMAJ350C Specifications
    SeriesSMAJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)370.35V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp595.35V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)350V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)700mA