SMAJ36CA-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ36CA-13-F
SMAJ36CA-13-F
Part Number
SMAJ36CA-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Data sheet
SMAJ36CA-13-F.pdf
Delivery Services
SMAJ36CA-13-F
Comments
    SMAJ36CA-13-F Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.9A