SMAJ400C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ400C
SMAJ400C
Part Number
SMAJ400C
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 400VWM 680.4VC DO214AC
Data sheet
SMAJ400C.pdf
Delivery Services
SMAJ400C
Comments
    SMAJ400C Specifications
    SeriesSMAJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)423.45V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp680.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)600mA