SMAJ8.5CA-13
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJ8.5CA-13
SMAJ8.5CA-13
Part Number
SMAJ8.5CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA
Data sheet
SMAJ8.5CA-13.pdf
Delivery Services
SMAJ8.5CA-13
Comments
    SMAJ8.5CA-13 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)9.44V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.7A