SMAJE160CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJE160CAH
SMAJE160CAH
Part Number
SMAJE160CAH
Description
TVS DIODE 160VWM BI
Data sheet
SMAJE160CAH.pdf
Delivery Services
SMAJE160CAH
Comments
    SMAJE160CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMAJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.6A