SMAJE170AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJE170AH
SMAJE170AH
Part Number
SMAJE170AH
Description
TVS DIODE 170VWM UNI
Data sheet
SMAJE170AH.pdf
Delivery Services
SMAJE170AH
Comments
    SMAJE170AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMAJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)189V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.5A