SMAJE18CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJE18CAH
SMAJE18CAH
Part Number
SMAJE18CAH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 18VWM BI
Data sheet
SMAJE18CAH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMAJE18CAH
Comments
    SMAJE18CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMAJExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.7A