SMAJE33CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJE33CA
SMAJE33CA
Part Number
SMAJE33CA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA
Data sheet
SMAJE33CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMAJE33CA
Comments
    SMAJE33CA Specifications
    SeriesSMAJE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.5A