SMAJE40CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJE40CA
SMAJE40CA
Part Number
SMAJE40CA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Data sheet
SMAJE40CA.pdf
Delivery Services
SMAJE40CA
Comments
    SMAJE40CA Specifications
    SeriesSMAJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.2A