SMAJE54CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMAJE54CA
SMAJE54CA
Part Number
SMAJE54CA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA
Data sheet
SMAJE54CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMAJE54CA
Comments
    SMAJE54CA Specifications
    SeriesSMAJE
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A