SMB10J12CAHR5G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMB10J12CAHR5G
SMB10J12CAHR5G
Part Number
SMB10J12CAHR5G
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AA
Data sheet
SMB10J12CAHR5G.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMB10J12CAHR5G
Comments
    SMB10J12CAHR5G Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMB10J
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)50.3A