SMB10J26CAHR5G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMB10J26CAHR5G
SMB10J26CAHR5G
Part Number
SMB10J26CAHR5G
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Data sheet
SMB10J26CAHR5G.pdf
Delivery Services
SMB10J26CAHR5G
Comments
    SMB10J26CAHR5G Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.8A