SMB10J40AHR5G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMB10J40AHR5G
SMB10J40AHR5G
Part Number
SMB10J40AHR5G
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AA
Data sheet
SMB10J40AHR5G.pdf
Delivery Services
SMB10J40AHR5G
Comments
    SMB10J40AHR5G Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse1000W (1kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A