SMBJ11A-M3/5B
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ11A-M3/5B
SMBJ11A-M3/5B
Part Number
SMBJ11A-M3/5B
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AA
Data sheet
SMBJ11A-M3/5B.pdf
Delivery Services
SMBJ11A-M3/5B
Comments
    SMBJ11A-M3/5B Specifications
    SeriesTransZorb®
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)12.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A