SMBJ140C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ140C
SMBJ140C
Part Number
SMBJ140C
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 140VWM 250.6VC
Data sheet
SMBJ140C.pdf
Delivery Services
SMBJ140C
Comments
    SMBJ140C Specifications
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA (SMB)
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)155.68V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp250.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)140V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.39A