SMBJ140CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ140CA
SMBJ140CA
Part Number
SMBJ140CA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
TVS DIODE 140VWM 227VC SMB
Data sheet
SMBJ140CA.pdf
Delivery Services
SMBJ140CA
Comments
    SMBJ140CA Specifications
    Series
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)155V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp227V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)140V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.65A