SMBJ150A-M3/52
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ150A-M3/52
SMBJ150A-M3/52
Part Number
SMBJ150A-M3/52
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AA
Data sheet
SMBJ150A-M3/52.pdf
Delivery Services
SMBJ150A-M3/52
Comments
    SMBJ150A-M3/52 Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)167V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp243V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)150V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A