SMBJ16A-M3/5B
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ16A-M3/5B
SMBJ16A-M3/5B
Part Number
SMBJ16A-M3/5B
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Data sheet
SMBJ16A-M3/5B.pdf
Delivery Services
SMBJ16A-M3/5B
Comments
    SMBJ16A-M3/5B Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)17.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A