SMBJ16AQ-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ16AQ-13-F
SMBJ16AQ-13-F
Part Number
SMBJ16AQ-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB
Data sheet
SMBJ16AQ-13-F.pdf
Delivery Services
SMBJ16AQ-13-F
Comments
    SMBJ16AQ-13-F Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)17.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.1A