SMBJ17AQ-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ17AQ-13-F
SMBJ17AQ-13-F
Part Number
SMBJ17AQ-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB
Data sheet
SMBJ17AQ-13-F.pdf
Delivery Services
SMBJ17AQ-13-F
Comments
    SMBJ17AQ-13-F Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)18.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.7A