SMBJ180CA-F1-0000HF
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ180CA-F1-0000HF
SMBJ180CA-F1-0000HF
Part Number
SMBJ180CA-F1-0000HF
Manufacturer
Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Description
TVS DIODE 180VWM 291.6VC DO214AA
Data sheet
SMBJ180CA-F1-0000HF.pdf
Delivery Services
SMBJ180CA-F1-0000HF
Comments
    SMBJ180CA-F1-0000HF Specifications
    SeriesSMBJ
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)200V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp291.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.06A