SMBJ190C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ190C
SMBJ190C
Part Number
SMBJ190C
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 190VWM 340.1VC
Data sheet
SMBJ190C.pdf
Delivery Services
SMBJ190C
Comments
    SMBJ190C Specifications
    Package / CaseDO-214AA (SMB)
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)211V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp340.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)190V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.76A