SMBJ36A-M3/52
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ36A-M3/52
SMBJ36A-M3/52
Part Number
SMBJ36A-M3/52
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Data sheet
SMBJ36A-M3/52.pdf
Delivery Services
SMBJ36A-M3/52
Comments
    SMBJ36A-M3/52 Specifications
    SeriesTransZorb®
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A