SMBJ36CA-F1-1100HF
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ36CA-F1-1100HF
SMBJ36CA-F1-1100HF
Part Number
SMBJ36CA-F1-1100HF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Data sheet
SMBJ36CA-F1-1100HF.pdf
Delivery Services
SMBJ36CA-F1-1100HF
Comments
    SMBJ36CA-F1-1100HF Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.33A