SMBJ43A-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ43A-13-F
SMBJ43A-13-F
Part Number
SMBJ43A-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB
Data sheet
SMBJ43A-13-F.pdf
Delivery Services
SMBJ43A-13-F
Comments
    SMBJ43A-13-F Specifications
    SeriesSMBJ
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)47.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A