SMBJ6.5A-13-F
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ6.5A-13-F
SMBJ6.5A-13-F
Part Number
SMBJ6.5A-13-F
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB
Data sheet
SMBJ6.5A-13-F.pdf
Delivery Services
SMBJ6.5A-13-F
Comments
    SMBJ6.5A-13-F Specifications
    SeriesSMBJ
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)7.22V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.6A