SMBJ6.5A-M3/5B
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ6.5A-M3/5B
SMBJ6.5A-M3/5B
Part Number
SMBJ6.5A-M3/5B
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
Data sheet
SMBJ6.5A-M3/5B.pdf
Delivery Services
SMBJ6.5A-M3/5B
Comments
    SMBJ6.5A-M3/5B Specifications
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)7.22V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.6A