SMBJ75A-M3/5B
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ75A-M3/5B
SMBJ75A-M3/5B
Part Number
SMBJ75A-M3/5B
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
Data sheet
SMBJ75A-M3/5B.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMBJ75A-M3/5B
Comments
    SMBJ75A-M3/5B Specifications
    SeriesTransZorb®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)83.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A