SMBJ80CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ80CA
SMBJ80CA
Part Number
SMBJ80CA
Manufacturer
Meritek
Description
TVS DIODE 80VWM 129.6VC
Data sheet
SMBJ80CA.pdf
Delivery Services
SMBJ80CA
Comments
    SMBJ80CA Specifications
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA (SMB)
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Power Line Protection-
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package-
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)88.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp129.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)80V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.63A