SMBJ85CA-13
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJ85CA-13
SMBJ85CA-13
Part Number
SMBJ85CA-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Data sheet
SMBJ85CA-13.pdf
Delivery Services
SMBJ85CA-13
Comments
    SMBJ85CA-13 Specifications
    SeriesSMBJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)94.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A