SMBJE12AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE12AH
SMBJE12AH
Part Number
SMBJE12AH
Description
TVS DIODE 12VWM UNI
Data sheet
SMBJE12AH.pdf
Delivery Services
SMBJE12AH
Comments
    SMBJE12AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp19.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)30.2A