SMBJE160CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE160CA
SMBJE160CA
Part Number
SMBJE160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Data sheet
SMBJE160CA.pdf
Delivery Services
SMBJE160CA
Comments
    SMBJE160CA Specifications
    SeriesSMBJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)178V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A