SMBJE17AH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE17AH
SMBJE17AH
Part Number
SMBJE17AH
Description
TVS DIODE 17VWM UNI
Data sheet
SMBJE17AH.pdf
Delivery Services
SMBJE17AH
Comments
    SMBJE17AH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)18.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.8A