SMBJE180A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE180A
SMBJE180A
Part Number
SMBJE180A
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMB
Data sheet
SMBJE180A.pdf
Delivery Services
SMBJE180A
Comments
    SMBJE180A Specifications
    SeriesSMBJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)201V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp292V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A