SMBJE180CAH
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE180CAH
SMBJE180CAH
Part Number
SMBJE180CAH
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC BI
Data sheet
SMBJE180CAH.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SMBJE180CAH
Comments
    SMBJE180CAH Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)201V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp292V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A