SMBJE18A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SMBJE18A
SMBJE18A
Part Number
SMBJE18A
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Data sheet
SMBJE18A.pdf
Delivery Services
SMBJE18A
Comments
    SMBJE18A Specifications
    SeriesSMBJE
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A